Ochotnicza Straż Pożarna w Rozniszewie

napis1

Nasza jednostka zrzesza nie tylko druhów z Rozniszewa ale również z pobliskich miejscowości jak Zagroby i Boguszków.  Posiadamy samochód ratowniczo-gaśniczy STAR 200 z pełny wyposażeniem takim jak:  motopompa tohatsu VC 72 AS, agregat prądotwórczy, piły spalinowe, maski tlenowe oraz wiele innych niezbędnych rzeczy potrzebnych do właściwego przeprowadzenia akcji.

samochod1

sztandar1

Historia:

Ochotnicza Straż Pożarna w Rozniszewie została założona w 1905r. w okresie wrzenia rewolucyjnego na terenie Polski. Dzięki dziłalności: Życzyńskiego Tomasza, Pawińskiego Jakuba, Kwiatkowskiego Walentego, Wieczorka Józefa, Korczaka Jana, Narojczyka Jana i inni. Pierwszym prezesem OSP był Tomasz Życzyński, gospodarzem Jakub Pawiński a naczelnikiem Walenty Kwiatkowski. Od 1931 stanowisko naczelnika obejmuje Franciszek Narojczyk, który to stanowisko piastuje do 1978r. W latach 1920-1925 doszło do sporu między prezesem    OSP a księdzem Czuba. Ksiądz Czuba zorganizował druga drużynę OSP i buduje remizę drewniana na placu parafialnym. Była to pierwsza remiza. W krótkim czasie nieporozumienie ustąpiło i drużyny się połączyły. W latach trzydziestych remiza była na placu szkolnym, która w okresie II wojny światowej została zniszczona. Po wyzwoleniu, OSP przystąpiła do działania organizując imprezy dochodowe takie jak przedstawienia, dyskoteki. Za uzbierane pieniądze zakupiono mundury, a w 1949 roku motopompy za sumę 110 tys. złotych. Zaczęto gromadzić materiały budowlane na budowę nowej remizy.
budowa1
W 1963 roku rozpoczęto starania o zezwolenie na budowę „Domu Strażaka” w którym miały być pomieszczenia dla Gromadzkiej Rady narodowej, poczty, kina i garaże dla OSP. Budowy zakończono w 1965r.
budowa2

„100-lecie istnienia Straży”

W 2005 roku nasz jednostka pożarnicza obchodziła swoje 100-lecie istnienia. Jest najstarsza jednostka na terenie Gminy Magnuszew. Cała uroczystość rozpoczęła się msza święta w kościele NMP w Rozniszewie.
lecie4
Dalsza część uroczystości przeniosła się na plac boiska strażackiego. Zaczęło się od przemowy Pana Wójta  oraz wręczenia odznaczeń dla zasłużonych druhów. Po części oficjalnej wszyscy przystąpili do wspólnej biesiady oraz zabawy.
lecie1 lecie3 lecie2