W tym wpisie, chciałbym się podzielić z Wami swoimi przemyśleniami oraz informacjami odnośnie śmieci u nas w gminie, mianowicie jest kilka spraw oraz tematów o których trzeba powiedzieć.

Sami widzimy, że śmieci u nas w gminie jest coraz więcej …. Nie da się tego ukryć że śmieciarka kursuje ze zdwojoną częstotliwością, że nieraz nie była w stanie odebrać śmieci wyznaczonego dnia. A może być jeszcze gorzej, czemu ?
– ponieważ coraz więcej osób przestaje segregować śmieci, ponieważ nie widzi w tym sensu „przecież to i tak wszystko trafia do jednej śmieciarki”, niby tak jest, ale nie jest to do końca prawdą ponieważ segregując oddzielamy frakcję suchą, od frakcji mokrej. Na sortowni odpadów łatwiej jest rozdzielić, wcześniej już posegregowane przez nas śmiecie. Miejmy tego świadomość, że jeśli nie będziemy segregować to będziemy płacić jeszcze więcej.

Druga sprawa, to od nowego roku zostaliśmy zobowiązani do podniesienia opłat za odbiór odpadów z gospodarstw, firm, oraz domków letniskowych. Podwyżka dotyka wszystkich jednakowo i jest ona wyższa od wcześniejszych stawek o 50%. Będzie obowiązywać od II kwartału 2019r.

Chciałbym również poruszyć kwestię śmieci z cmentarza, starajmy się nie kupować sztucznych kwiatów, a chociażby ograniczyć ich kupno. Ponieważ, co roku jest problem z odbiorem tego typu śmieci. Starajmy się edukować znajomych oraz rodzinę, że kwiatek jest tylko symbolem który widzimy tylko kilka razy w roku, nie ma konieczności żeby leżał on cały rok na pomniku – lepiej kupić kwiaty żywe.
Sortujmy śmieci z cmentarza – rozdzielajmy plastik od szkła (znicze), wyrzucając zwiędłe kwiaty wyjmijmy je z doniczki (doniczkę wywalamy do plastiku) a mieszkając na wsi, kwiatka z ziemią możemy zabrać do domu na kompostownik.
Myślę że warto zadbać o swoją przyszłość – o miejsce każdego z nas.

Harmonogram odbioru odpadów w gminie Magnuszew:


Udostępniłem w tym wpisie opcje komentowania, dlatego zachęcam do dyskusji.